IPHONE TEK MESAJ ILE HACKLENEBILIYOR!

iPhone Tek Mesaj ile Hacklenebiliyor!

 

Android cephesinde yaşanan Stagefright açığının etkileri üzerinden geçen uzun süreye rağmen hala sürerken, ikinci Stagefright dalgası iOS cephesini vurmaya hazırlanıyor!

 

Android, güvenlik konusunda hiçbir zaman mükemmel olamadı. Google dahi bunu kabullenmiş durumda.

 

Fakat iOS cephesinde bu durum çok farklı. Apple’ın söylemleri de, kullanıcıların söylemleri de iOS cihazlarının güvenlik konusunda mükemmel olduğu yönünde. Fakat yeni keşfedilen bir güvenlik açığı bunun tam aksini iddia ediyor.

 

Bir güvenlik araştırmacısı olan Tyler Bohan tarafından keşfedilen açık bütün iPhone’ları etkileyebiliyor.

 

CVE-2016-4631 kodlu açık iOS cihazlardaki görüntü verilerini işleme kısmını etkiliyor. MMS veya iMessage yoluyla yollanan TIFF formatındaki mesaj ile iPhone’unuz siz farkında dahi olmadan hacklenebilir.

 

Safari üzerinden de aktifleşebilen bu açık iPhone kullanıcılarını korkutmayı şimdiden başardı. Hackerlar tarafından düzenlenmiş siteyi açmak veya mesajı okumak dışında herhangi bir ekstra işleme ihtiyaç duymayan bu güvenlik zaafiyetinin yapabildikleri ise inanılmaz.

 

Hackerın WiFi şifrelerine erişme, Safari üzerinde tuttuğunuz şifreleri görebilme ve uygulama kontrolü gibi inanılmaz yetkilere sahip olmasına izin veren açık Apple tarafından iOS 9.3.3’te kapatıldı.

 

Eğer cihazınızı henüz güncellemediyseniz tehlike altındaki kullanıcılar arasında olabilirsiniz!


Kaynak: shift.net

 

Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş