FIRMALAR ÇALIŞANLARINI SOSYAL MEDYA’DAN TAKIP EDIYOR

Firmalar Çalışanlarını Sosyal Medya’dan Takip Ediyor!

 

Özel bir şirketin yaptığı anket sonucunda, ankete katılan firmaların çalışanlarını sosyal medya üzerinden takip ettiği ortaya çıktı.

23 Aralık 3  Ocak tarihleri arasında gerçekleşen ankete toplamda 241 firma ve 26 bin 800 kişi katıldı. Çıkan sonuçlara göre firmalar işe almadan önce adaylarını sosyal medyadan takip ediyor, aynı şekilde adaylar işe başvurmadan önce çalışacakları firmayı sosyal medya üzerinden inceliyorlar. Referansların öncelik kazandığı iş hayatında sosyal medya en önemli referans konumuna geçmiş gibi görünüyor.

Anket sonuçlarına göre katılan firmaların %80’i işe almayı düşündüğü adayların sosyal medya hesaplarını inceleyerek aday hakkında bilgi ediniyor. Firmaların incelediği sosyal medya mecralarının yüzdeleri de şu şekilde sıralanıyor; %55 Facebook, %26 Twitter ve %10 Linkedin.

Firmalar işe alacakları kişilerin sosyal medya mecralarından en önem verilen bölümler olarak; kişinin beğendiği sayfalar ve kullandığı uygulamaları gösteriyorlar. Dikkat ettikleri bir diğer husus ise kişilerin daha önce çalıştığı şirket ve çalışma arkadaşları hakkında verdiği bilgiler.

İşe başvuran adayların ise %53’ü firmaların kendilerine ait sosyal medya mecralarını incelediğini düşünüyor.  Ayrıca ankete katılan kişilerin %83’ü işe başvuracağı şirketin çalışma politikası hakkında sosyal medya mecraları üzerinden bilgi aldığını belirtmiş. Özellikle başvuracağı firmayı sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına göre belirleyen katılımcılar çoğunluk oluşturuyor.

Bu verilere dayanarak sosyal medyanın günlük hayatımızı ne kadar etkilediği sonuçlarına varılabilir. Yakın zamanda tüm firmalar CV yerine adayların sosyal medya adreslerini isterse şaşmamak gerekir.

 

Hande AKSU / Seganet.com.tr

Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş