BDDK’DAN VATANDAŞA KÖTÜ HABER!

BDDK’nın aldığı son kararlar birlikte kredi kartı ve nakit çekimlerinde taksitler 9 aya indirildi. Telekominikasyon, gıda, kuyum ve akaryakıtta ise taksit uygulaması yapılmayacak.

 

Sabah saatlerinde açıklama yapan BDDK yetkilisi telekomünikasyon kapsamına cep telefonlarının ve ayrıca telefon kontörü satışlarının da girdiğini açıkladı.BDDK şuan konuya açıklık getirmek adına çalışmalara başladı. Ancak taksitle cep telefonu alınıp alınamayacağı henüz netleşmiş değil.  

 

Bugünkü resmi gazetede yayınlanan karar kapsamında Mobilya, beyaz eşya, tatil, araç kiralama dahil olmak üzere hiçbir mal ve hizmet alımında taksit süresi 9 ayı geçemeyecek. Söz konusu sınırlamaların yürürlüğe girme tarihi ise 2 Şubar 2014 olarak açıklandı.

 

BDDK’nın kararında elektrikli ve elektronik eşya, bilgisayar ve bilgisayar parçası alımı, telekomünikasyon ile ilgili alımlarda 6 ay olarak ön görülüyordu ancak Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile taksit yapılmayacağı açıklandı.

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan telekomünikasyonda 0 taksit uygulaması kapsamına telekom sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve kontör satışlarının olduğunu ancak elektronikte ise taksitlenmenin 9 ay olduğunu açıkladı.

 

Hasan Vatan “Bizi çok etkilemez.”

 

Vatan Bilgisayarın sahibi Hasan Vatan, konuyla ilgili açıklamasında, “Biz telekomünikasyona gelen taksit sınırlamasını cep telefonu ve bilgisayar olarak yorumlamadık. Bu operatörlerin vadeli cep telefonu satışlarıyla ilgili olabilir. Söz konusu 9 aylık taksit sınırlaması ise bizi çok etkilemez. Çünkü biz zaten 10 aylık taksit yapıyorduk en fazla. Telekomünikasyona taksitin kaldırılmasının içinde bilgisayarın olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Taksitler kalkarsa senet yoluna gitmeyiz. Bunun yerine kullanıcılara tüketici kredisi kullandırırız” dedi.

 

Tüketiciler Birliği Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun açıklamasında ise; “Bunlar artık lüks olmaktan çıktı. Bu ürünler lüks değil artık. Cep telefonu sayısı Türkiye’de 70 milyon adede yaklaştı. Taksitlendirilmenin ortadan kaldırılması mağduriyet yaratır” dedi.

 

Hande AKSU / Seganet.com.tr

Facebook! da Paylaş
Twitter! da Paylaş
Google ! da Paylaş